top of page

HES Kodu Nedir, Nasıl Alınır?

Hayat Eve Sığar...


Covid-19 ile dünyada ve ülkemizde yaşanan pandemi sebebiyle karantina günlerinde “Hayat Eve Sığar” diyerek olumlu bir söylem yaratmıştık. Sağlık Bakanlığı HES Mobil Uygulaması ile pandemi günlerinde vatandaşların her türlü bilgiye ulaşmasını sağlayacak bir sistem kurmuştu. 1 Haziran itibariyle kontrollü normalleşmeye geçmemizin ve seyahat yasaklarının kalkmasının ardından, Corona Virus tedbirleri kapsamında HES (Hayat Eve Sığar) Kodu uygulaması ile yeni seyahat dönemi başlamış oldu.

iOS Hayat Eve Sığar Uygulaması:

Android Hayat Eve Sığar Uygulaması:

Konu ile ilgili merak edilen detayları sizin için yazdık.

HES Kodu Nedir?

HES, Hayat Eve Sığar Kodu, normalleşme süreci ile birlikte seyahat sınırlamalarının kalkmasının ardından T.C Sağlık Bakanlığı tarafından getirilen yurt içi ve Türkiye çıkışlı yurtdışı seyahatleri için alınması zorunlu olan 10 haneli bir kod.

Uçak yolculuğu, otobüs yolculuğu, tren yolculuğu yapmayı planlıyorsanız, biletinizi alabilmek ve check in yaptırabilmek için HES Kodunuzu önceden almış olmalısınız.

HES Kodu Ne İşe Yarar?

Covid 19 virüsünün neden olduğu pandemiye karşı alınan tedbirler kapsamında HES Kodu ile hedeflenen: virüsün yayılmasının önüne geçmek. Türkiye, salgınla mücadelede ilk günden beri filyasyon çalışmasını çok önemsediği için de birçok ülkeye oranla çok daha az kayıp verdi. Peki filyasyon ne demek? Hastalığı taşıyan kişilerin temas ettiği herkesin kontrolden geçirilmesi demek. HES Kodu sayesinde seyahat eden kişiler arasında virüse rastlanması durumunda, birlikte seyahat ettiği diğer kişileri hızla tespit edebilmek, hem bu kişileri hem temas ettikleri diğer kişileri ivedilikle tedavi ve karantina altına alabilmek için önemli bir güvenlik önlemi.

HES Kodu, virüsle temas etmiş kişilerin seyahat etmesine engel olduğu için havalimanı, terminal ve tren garı gibi insanların toplu halde olduğu kamusal alanları virüsten korumaya yarar.

HES Kodu Nasıl Alınır?

Mobil Uygulama, SMS ya da E- Devlet sayfanızdan HES Kodu alabilirsiniz. Seyahat edecek her bir kişi için ayrı HES Kodu alınması gerekmektedir.

Cep telefonunuza Hayat Eve Sığar mobil uygulamasını indirdikten sonra uygulamaya giriş yaparak sizden istenen bilgileri girdikten sonra HES Kodunuzu alabilirsiniz. AppStore veya Google Play’den Hayat Eve Sığar Uygulamasını indirebilirsiniz.

TC kimlik numaranız, kimlik seri numaranızın son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı) 2023’e SMS göndererek de gene HES Kodu edinebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden HES Kodu Nasıl Alabilirim?

Kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra HES Kodu Üretme ve Listeleme sayfasından Yeni HES Kodu sekmesini tıklayarak kendiniz ya da 18 yaşından küçük çocuğunuz için HES Kodu alabilirsiniz.

HES Kodu alınırken herhangi bir ücret ödenmez.

HES Kodu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Geçerlilik süresi seçerken dikkatli olmalısınız. Seyahatinizin gidiş-dönüş toplam süresini kapsayacak şekilde tarih seçmelisiniz.

0-2 yaş altı çocuklar dışında her yolcunun kendine ait HES Kodu olmak zorundadır. Ailece seyahate çıkacaksanız her aile ferdi için ayrı bir HES Kodu alma durumundasınız.

HES Kodu Kaç Gün Geçerlidir?

Mobil uygulama ile Süreli ve Süresiz olarak alınabilen HES Kodu seçtiğiniz tarihler arasında sınırlı günlerde geçerli olabileceği gibi Süresiz seçerseniz 18 ay geçerli olacaktır. E-Devlet üzerinden de gene aynı şekilde süreli yada süresiz olarak HES Kodu geçerlilik süresini kendiniz belirleyebilirsiniz. Belli süre ya da süresiz tercihi yapmadan aldığınız HES Kodu 15 gün süreyle geçerlidir.

HES Kodu Hangi Seyahatlerde Geçerlidir?

Uçak, otobüs ve tren ile Türkiye içinde gerçekleştireceğiniz tüm yurt içi seyahatleri ve Türkiye çıkışlı yurtdışı seyahatlerinde HES Kodu geçerlidir. HES Kodu olmadan bilet almanız ve check-in yapabilmeniz söz konusu değildir.

Uçak Bileti Alırken HES Kodu Nasıl Girebilirim?

Jolly’den uçak biletinizi almadan önce Hayat Eve Sığar mobil uygulamasını cep telefonunuza indirerek HES Kodu alabilirsiniz, SMS ile HES Kodu alabilirsiniz, E-Devlet sistemi üzerinden HES Kodu alabilirsiniz.

Uçuş tarihinizi belirledikten ve uçuşunuzu seçtikten sonra kişisel bilgilerinizle birlikte uçuş tarihinizden önce başlayan ve bu tarihten sonra en az 7 gün daha geçerli olan HES Kodunu ilgili alana girebilirsiniz.

Daha önce aldığınız uçak bileti için HES Kodu online check-in ile 48 saat öncesinden bildirilmelidir.

Otobüs Bileti Alırken HES Kodu Nasıl Girebilirim?

Seyahat edeceğiniz tarihi, seferi saatini ve koltuğunuzu seçtikten sonra biletinizi almak için kişisel bilgilerinizi sisteme girdiğiniz sayfada ilgili alana HES Kodu girebilirsiniz. Biletinizi almadan önce 2023’e SMS göndererek, HES mobil uygulamasını cep telefonunuza indirerek ya da E-Devlet sistemine giriş yaparak HES Kodu önceden edinmeniz biletleme işlemlerini daha kolay şekilde gerçekleştirmenizi sağlayacaktır.

Özel Aracımla Seyahat Edeceğim HES Kodu Almam Gerekiyor mu?

Hayır, gerekmiyor. HES Kodu uçak, otobüs, tren gibi toplu seyahat araçlarının kullanımında zorunludur.

TC Kimlik Numarası Olmayan Yolcular Nasıl HES Kodu Alabilir?

Yabancı kimlikli yolcular pasaport bilgileriyle 2023’e SMS ile HES Kodu alabilirler. HES yazıp uyruk, pasaport seri numarası, doğum yılı ve soyadı bilgilerini aralarında boşluk bırakacak şekilde 2023’e mesaj göndererek HES Kodu talep edebilirler.

HES Kodunu Kaç Kez Alabilirim?

Tüm seyahatlerinizde geçerli olacak bir HES Kodu alabilir bir kez aldığınız kodu sürekli olarak kullanabilirsiniz.

Dilerseniz her seyahatinizde yeni bir HES Kodu alabilirsiniz. Oluşturduğunuz seyahat kodunun süresi geçtiyse yeniden HES Kodu alabilirsiniz. HES Kodu almak ile ilgili bir sayı sınırlaması yoktur.

HES Kodu Dışında Seyahat İzni İçin Başka Belge Gerekli midir?

Hayır, gerekli değildir. HES Kodu uçak, otobüs ve tren yolculuklarınız için yeterlidir. Havaalanında yapılan ateş ölçümü sırasında seyahat etmenize engel bir durum ortaya çıktığı takdirde ya da maske kullanımı ile ilgili kurallara uymadığınız tespit edildiği için gerekli görüldüğü takdirde seyahatiniz engellenebilir.

65 Yaş ve Üzeriyim HES Kodu Alabilir miyim?

Evet, alabilirsiniz. 65 yaş üstü kişiler için HES Koduna ek olarak Seyahat İzni Belgesi gerekmektedir.

18 Yaşından Küçüğüm HES Kodu Alabilir miyim?

18 yaşından küçük kişiler için anne- babaları E-Devlet sistemi üzerinden HES Kodu alabilir.

HES Kodu Kullanımı Güvenli mi?

HES Kodu ile ilgili tüm bilgiler, bu bilgilerin kullanımı ve paylaşımı T.C. Sağlık Bakanlığının kontrolü altındadır. Seyahat acenteleri, havayolu şirketleri HES Kodunu seyahate elverişli olup olmadığınızın sorgulanması ve gerekli olduğu durumlarda ve yetkili kuruluşlar talep ettiği takdirde Covid-19 tedbirleri kapsamında rezervasyon bilgilerinizi paylaşmak üzere saklanmaktadır.

Uyarı: Bu içerik bilgilendirme amaçlı olup resmi yazı niteliği taşımaz. Resmi bilgilere ulaşmak için https://hayatevesigar.saglik.gov.tr/hes.html adresini ziyaret edebilirsiniz.
1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page