top of page

Noel pazarları: Avrupa’nın en iyi 14 Noel pazarı

Biliyoruz bu sene Noel Pazarlarını görmek için pek iyi bir zaman değil ve yılın en sevdiğin dönemlerden birini kaçırıyorsun...

Ama biz senin için önümüzdeki yıllarda kullanabileceğin bir liste hazırladık.


Ana Meydan – Stockholm, İsveç

Tarihi semtteki Noel Pazarı, Stokholm’ün en eski Noel pazarı olduğu gibi, aynı zamanda görsel bir şölendir. Pazar hiç kesintisiz yüz yılı aşkın süredir ana meydanda (Stortorget) kurulmaktadır. İsveç’e özgü el sanatları alışverişini tamamlayan ziyaretçiler, açlıklarını pepparkakor (biberli kurabiye), saffransbullar (safranlı çörek) ve glögg (sıcak şarap) gibi yerel tatlarla bastırabilme şansı da buluyor. Tüm bu lezzetler seni tok ve sıcak tutmaya mutlaka yetecektir!


Striezelmarkt – Dresden, Almanya

Almanya’nın en eskisi olan Dresden Noel pazarı yaklaşık 600 yıldır kurulmaya devam ediyor. Bölgenin zanaatkârları 250 civarındaki pazar tezgâhını yerel ürünlerle dolduruyor. Noel pazarının en öne çıkan yönlerinden biri de aralık ayının ikinci pazar günü kutlanan yıllık meyveli kek (stollen) festivalidir.


Tivoli Bahçeleri – Kopenhag, Danimarka

Dünyanın ikinci en eski eğlence parkı, Noel pazarı için yüzlerce Noel ağacı ve binlerce ışıkla süslenir. Buranın en önemli aktivitelerinden biri de buz pateni pistine dönüştürülen donmuş göldür. Pazarda bulabileceğin yiyecek ve içeceklerin de – özellikle glögg (baharatlı sıcak şarap) ve sıcak elma mantıları – atmosfer ve tezgahlardaki el sanatları kadar çekici olduğunu söyleyebiliriz.


Katedral Meydanı ve Saray Meydanı – Salzburg, Avusturya


Noel pazarlarının en önemli yönlerinden biri de verdikleri özel bir şeyin parçası olma hissidir. Bir yanında heybetli bir kilisenin dikildiği, diğer bir yanında Orta Çağ’dan kalma bir sarayın yükseldiği, merkezinde iki kat yüksekliğinde avangart tarzda bir çeşmenin yer aldığı Salzburg pazarının bu hissi verebildiğine hiç şüphe yok. Tamamen aydınlatılan bu meydan gezip göreceğin el sanatlarına harika bir dekor oluşturmaktadır.


Tarihi Semt Meydanı – Prag, Çek Cumhuriyeti

Şehirde pek çok Noel pazarı olsa da, biz en iyisinin tarihi semtin tam kalbinde kurulan olduğunu düşünüyoruz. Dev bir Noel ağacının çevresine kurulan renk renk süslenmiş kulübelerde satılan el işi ahşap oyuncaklar (klasik Çek kuklaları da dahil), el yapımı takılar, mumlar ve kristaller… Buraya gelmişken denemeni önerdiklerimizin başında bal şarabı olarak da bilinen medovina geliyor.


Place Sainte-Catherine, Grand Place ve Balık Pazarı – Brüksel, Belçika


Yaklaşık 240 ahşap kulübeden oluşan Brüksel Noel pazarının oldukça geniş bir alana yayıldığını söylemek mümkün. Çoğu tezgah birbirlerine benzer el sanatları ürünleri ve Noel süsleri satıyor olsa da, bu pazarda pek çok ülke temsil edilmektedir. Buranın asıl cazibesi geleneksel Belçika yiyecekleridir: waffle, donut, ücretsiz midyeler, caricole… Dilediğin her şeyi, tabii ki kuru kuruya gitmesin diye yanında güçlü bir yerel bira ile birlikte burada bulabilirsin.


Albert Square – Manchester, İngiltere

Noel pazarları Kıta Avrupası’na özgü bir kavram değil; bu pazarlar İngiltere kıyılarına da ulaşmayı başardı ve özellikle Manchester’ın, festival zamanında tam bir Noel alışverişi çılgınlığının etkisi altına girdiğini söyleyebiliriz. Tüm dünyadan el sanatları ve lezzetler sunan 300’den fazla tezgaha sahip Manchester Noel pazarları şehrin pek çok farklı yerinde kuruluyor olsa da, merkezinde Albert Meydanı yer alır.


Tarihi Semt – Riga, Letonya

Letonya başkentinin ana Noel pazarı adeta bir çocuk masalından fırlamış bir yer. Riga’nın tarihi merkezinin (UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak kabul edilmiş bir Art Nouveau şaheseri) kalbindeki katedral meydanında kurulan bu pazar her zevke uygun harikulade sürprizlerle dolup taşıyor. Letonya ahşabından yapılmış tescilli şamdanlarına ve inanılmaz çeşitteki kehribar süs eşyalarına göz atmayı unutma.

Merkez Meydanı – Nuremberg, Almanya

Nuremberg’in Noel pazarının geçmişi 16. yüzyıla kadar uzanıyor ve pazar her yıl tüm dünyadan iki milyon ziyaretçiyi ağırlıyor. Hauptmarkt’ta (Nuremberg’in tarihi semtinin merkez meydanı) kurulan bu dev pazar, tatlı zencefilli çörekler, Original Nuremberg Rostbratwurst ve Glühwein (sıcak şarap) gibi geleneksel Noel lezzetlerini bolca bulabileceğin bir yer.


Merkez Meydanı – Madrid, İspanya

Madrid’in ana Noel pazarı, şehrin ana meydanı La Plaza Mayor’da kuruluyor. Bir asırdan daha uzun süredir kurulan bu pazar, meydandaki ahşap kulübelerin ve tezgâhların ön raflarını süsleyen İsa’nın doğuşu biblolarıyla ünlüdür. Kış gecelerinin karanlığının çökmesiyle, pazar da soğuğu ve karanlığı kısa bir süreliğine de olsa unutturan rengârenk ışıklarıyla gerçek rengine kavuşuyor.


San Gregorio Armeno Caddesi, Napoli, İtalya

Noel geleneği açısından zengin bir yer olan ve zanaatkârlık mirasıyla öne çıkan Napoli’deki Mercatino di Natale yaşayabileceğin en saf İtalyan Noel pazarı deneyimini sunuyor. Tıpkı pek çok İspanyol Noel pazarında olduğu gibi, Mercatino di Natale de İsa’nın doğumunu (yerel dilde presepe olarak adlandırılıyor) simgeleyen biblolarla öne çıkıyor.

Büyük Meydan, Sibiu, Romanya

Bir saniyeliğine gözlerini kapat ve üç sıra dağın arasında yer alan hoş ve karlı bir Noel pazarı manzarası hayal et. Eğer bütün bunlar sana büyülü geliyorsa, bunun nedeni gerçekten de büyülü olması. Dağlık Rumen kasabası Sibiu’da yer alan bu pazar, Romanya’nın en canlı pazarlarından biri olarak ün kazandı bile. Bölgede yaşayan geniş bir Macar topluluğu bulunduğundan, zencefilli çörek, Kürtőskalács (koni şekilli kekler) ve cozonac (tatlı ekmek) gibi diğer Transilvanya-Macar lezzetlerine duyduğun özlemi de burada giderebilirsin.

Tarihi Semt – Strazburg

Avrupa’nın Noel pazarları arasında yer alan bir başka klasik de Strazburg’da kurulan ve bu Doğu Fransa şehrinin tarihi semtinin sokaklarını küçük ahşap tezgâhlar ve renk cümbüşü yaratan ışıklarla donatan Marché de l’Enfant Jésus’tur. Vin chaud (sıcak şarap), choucroute (bir çeşit kapuska yemeği) ve baeckeoffe yahnisi burada bulabileceğin lezzetlerden sadece bazıları.

Kızıl Meydan – Moskova, Rusya

Moskova’daki Kızıl Meydan, en iyi zamanlarında bile sıra dışı bir genişlikte ve baskıcı bir atmosfere sahip bir yerdir. Askeri geçitleriyle ünlenen meydan, Moskova’nın ana Noel pazarının kurulmasıyla çok sıcak ve samimi bir havaya kavuşur.

Rusların Ortodoks Noel geleneklerine uygun olarak Noel pazarı ocak ayının sonlarına kadar açık kalır, yani keyfini çıkarabilmek için hala bolca vaktin var.


24 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page